Nevládzete pre chorobu pracovať v doterajšom zamestnaní?

Nová diagnóza môže ovplyvniť život pacienta v rôznych oblastiach života. Jednou z nich je aj profesia, či inak povedané zamestnanie. V závislosti od jednotlivých ochorení môže pacient pociťovať zvýšenú únavu, mať pohybové obmedzenie, ale aj mnohé ďalšie.

Jedno je isté, pokračovať v doterajšom zamestnaní už nemôže. V takejto situácii je vhodné zhodnotiť celkovú situáciu a poobzerať sa po iných vhodnejších alternatívach pracovnej činnosti. V zásade by ste mali vychádzať z dvoch možností: úplne zanechať prácu u terajšieho zamestnávateľa a začať pracovať niekde inde alebo požiadať u súčasného zamestnávateľa o preradenie na inú prácu.

Má pacient právo na preradenie po chorobe?

Zákon pacientovi dáva nárok na zmenu práce,  ak ten kvôli nepriaznivému zdravotnému stavu stratil schopnosť vykonávať doterajšiu prácu o viac než 40% v porovnaní so zdravou osobou. Žiadosť o preradenie na inú prácu musíme byť dokladované odborným lekárskym posudkom.

V prípade, že má pacient dobré vzťahy so zamestnávateľom, práca ho baví a odchod zo zamestnania by bol pre neho určitou stratou, je na mieste sa so zamestnávateľom úprimne porozprávať o vzniknutej situácii. Každý schopný zamestnávateľ vie oceniť kvalitných pracovníkov a pokúsi sa svojmu zamestnancovi vyhovieť. Keďže pacient-zamestnanec pozná firmu, môže byť nápomocné, ak príde aj s vlastným návrhom na riešenie.

Pokiaľ sa vo vyššie spomenutej situácii pacient nenachádza, Zákoník práce určuje presné pravidlá k možnostiam ukončenia pracovného pomeru z obidvoch strán. Čo teda ak sme nútení hľadať živobitie niekde inde? Záleži od toho, na koľko percent sme schopní práce a akého typu práce.

Možnostiam inej práce sa budeme venovať v ďalších článkoch. No ako tip na novú prácu pre pacientov starších ako 50 rokov môžeme uviesť jedno: Zúročte svoje dlhoročné skúsenosti a začnite ich odovzdávať mladším. Áno, aj to je totiž možnosť. Robiť školenia pre mladých študentov, absolventov alebo tých, čo sa chcú rekvalifikovať na inú profesiu.

Možnosti sú tu vždy, neváhajme ich teda hľadať alebo požiadať o pomoc pri hľadaní.

Profile photo of Miroslava Fövényes

Miroslava Fövényes

Mladá žena, matka, ktorá sa naplno venuje pacientom, ich problémom a potrebám. Sama bola pred niekoľkými rokmi hematoonkologickou pacientkou. Odvtedy v práci pacientskej advokátky a zástupkyne pacientov nachádza svoje naplnenie. Vyštudovala verejnú politiku a verejnú správu a niekoľko rokov pracovala v Medzinárodnom vyšehradskom fonde. V súčasnosti je prezidentkou pacientskeho občianskeho združenia Lymfoma Slovensko a viceprezidentkou Asociácie na ochranu práv pacientov SR.

Pridaj komentár

Prejsť na panel nástrojov