Nepríjemné, ale potrebné.

Aj takto by sme mohli jednoducho opísať jedno zo základných vyšetrení, ktoré lekár vykonáva . Ku štandardným vyšetreniam pri prehliadke patrí aj vyšetrenie per rectum.  Hoc sa jedná o veľmi intímne vyšetrenie, jeho význam v medicíne je neodškriepiteľný.  Preto je potrebné uvedomiť si, že sa jedná o vyšetrenie podobné tomu, keď Vás lekár vyzve, aby ste otvorili ústa. Prečo je tomu tak? Prečo je to rovnaké?

Hovoríme o vyšetrení  „per rectum“

Každá telesná dutina, každý otvor, ktorý sprístupní lekárovi hlbšie informácie o Vašom zdravotnom stave je nesmierne dôležité vyšetriť.  Vyšetrením ústnej dutiny sa spravidla začína každá návšteva u lekára. Prečo nie vyšetrením cez konečník?

5P

V lekárskej terminológií existuje skratka 5P, ktorá je tvorená základnými vyšetrovacími postupmi.

  • Pohľad
  • Pohmat
  • Poklep
  • Posluch
  • Per rectum

Táto skratka jasne hovorí o tom, ktoré vyšetrenie je z hľadiska prvého kontaktu s pacientom dôležité. Ako si môžeme všimnúť, posledné miesto patrí práve spomínanému vyšetreniu per rectum.

Čo je podstatou tohto vyšetrenia?

Ide o štandardné vyšetrenie, ktoré je súčasťou preventívnej prehliadky u lekára.  Každý pacient, ktorý je hospitalizovaný v nemocnici by mal byť vyšetrený týmto spôsobom, nakoľko je vysoký výskyt  kolorektálneho karcinómu na Slovensku. Po 40-tom roku života je viac ako nutné, aby každý z nás podstúpil takéto vyšetrenie z hľadiska prevencie.

Keďže sa jedná o veľmi citlivé vyšetrenie, ktoré v určitej miere narúša intimitu každého z nás, máte plné právo opýtať sa lekára, ako vyšetrenie prebieha.

V skratke Vám to zhrnieme pre začiatok my.  Pred samotným vyšetrením budete vyzvaný, aby ste sa vymočili a boli po stolici. To zaistí Vaše pohodlie pri vyšetrení. Samotné vyšetrenie prebieha v genukubitálnej polohe, to znamená na kolenách a na lakťoch, chrbtom k lekárovi.  Lekár Vám prstom vyšetrí okolie ánusu a samotného rekta. Nemusíte sa báť, lekár bude používať sterilné rukavice a nanesie si na prst dostatočné množstvo  gélu, ktorý má zmierniť prípadné bolesti pri prechode prstu do vnútornejších častí tela.

Čo sa pri takomto vyšetrení dá zistiť?

Už samotným pohľadom je lekár schopný povedať vám, či nemáte zapálené okolie rekta, ktoré môže byť spôsobené mykózou. Rovnako tak vidí, či sa v okolí nenachádza perianálna fistula či hemoroidy.  Abscesy v okolí, ktoré lekár môže vidieť, hovoria často o prebiehajúcom zápalovom ochorení. Prítomné môžu byť aj mierne trhlinky, ktoré sú často spojené so sexuálnymi praktikami, ale aj s násilným tlačením stolice, čo vedie lekára k vyšetreniu hlbšiemu.

Lekár Vás počas vyšetrenia vyzve, aby ste zatlačili ako keby na stolicu, vďaka tomu sleduje stav zvieracích svalov v okolí, nerovnosti na povrchu či prípadné nádorové ochorenie v oblasti rekta.

Stav a charakter stolice, ktorá môže byť v rekte prítomná, je taktiež veľmi dôležitý. Môže totiž lekára usmerniť, o aké ochorenie sa môže jednať.  Na diagnostiku pritom častokrát stačí jej charakteristické  sfarbenie, konzistencia či vôňa. Prímes krvi v takejto stolici je vždy varovný !

Prostata

Okrem samotného rekta je toto vyšetrenie veľmi významné aj pre zistenie stavu prostaty u mužov.  Najmä u starších pánov môže byť zväčšená, kedy je pre lekára viac hmatná. Ak by ste pri vyšetrení prostaty cítili bolesť, najčastejšie ide o jej zápal, prostatitídu. Taktiež je však možné, že na prostate začalo prebiehať nádorové ochorenie, ktoré je benígneho charakteru.

U ženy

Mnohokrát sa stretávame s názorom, že vyšetrenie per rectum nie je dôležité u ženy a ženy ho odmietajú. Avšak opak je pravdou, čo nám potvrdili aj samotní lekári.  Hoc sa líši obsah malej panvy muža od ženy, dôležitosť tohto vyšetrenia je rovnaká. Nakoľko na prednú stenu rekta nalieha maternica, lekár môže nahmatať štruktúry, ktoré tu nemajú čo hľadať. Najčastejšie ide o nádory maternice, ktoré môžu prerastať až do rekta. Medzi rektom a pohlavnými orgánmi ženy sa nachádza tzv. Duglasov priestor, ktorý môže byť vyplnený hnisom, krvou alebo inou tekutinou. Ani jedna z týchto tekutín tam nemá čo hľadať, preto je výborné, ak lekár na to takýmto  jednoduchým vyšetrením príde a môže Vás následne poslať za špecialistom alebo začať liečbu sám.

Hoc ide o vyšetrenie veľmi intímnych partií nášho tela, nebojte sa zveriť sa do rúk lekára.  Odbúraním bariér a strachu sa totižto môžete dostať k rýchlejšej odpovedi na otázky ohľadom Vášho zdravotného stavu a Vaše nepríjemnosti môžu byť riešené v kratšom čase.  Požiadajte lekára o vyšetrenie per rectum !

Profile photo of Simona Pavúková

Simona Pavúková

Simona je študentkou medicíny na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave. V momente ako skončí jej rozvrh školský však jej medicínsky život pokračuje. Aktívne spolupracuje s OZ Lymfoma, ktoré sa zaoberá podporou pacientov s rakovinou lymfatických uzlín. Od malička túži byť patologičkou alebo onkologičkou. Bojí sa pavúkov, nenávidí studené mlieko a jej najväčším nepriateľom je čas. Relaxuje s kávou, a ako inak, s knihou v ruke.

Pridaj komentár

Prejsť na panel nástrojov