Keď lapať po dychu nepomáha.

Viete, ako sa ľudovo hovorí “ neboj sa, to rozdýchaš“ ?  V tomto prípade by Vám tieto slová nepomohli a ani samotné predýchanie sa. Hovoríme o vážnom poškodení pľúc s názvom Syndróm akútnej dýchacej tiesne, v skratke ARDS.

Čo je to ARDS a čo znamená HMD?

ARDS je skratka od anglického názvu Acute Respiratory Distress Syndrome, ktorý označuje vážnu, život ohrozujúcu formu postupne narastajúcej dýchacej nedostatočnosti. Nedostatočnosť postihuje pľúca rozptýlene, difúzne, teda od pľúcnych alveolov ako najmenšej časti dýchacieho systému až po medzibunkové priestory tkaniva pľúc.

ARDS poznáme v dvoch formách, jedna zasahuje novorodencov, preto ju označujeme ako ARDS novorodenca, druhá je u dospelých.  Obe formy však majú spoločné morfologické znaky, ktorými sú vytváranie hyalinových (chrupkových) membrán v pľúcnych alveoloch. Tento charakteristický morfologický znak sa preto premieta aj do názvu, kedy hovoríme, že ARDS je taktiež HMD (hyaline membrane disease).

U koho môže vzniknúť ARDS?

ARDS u novorodenca primárne vzniká hypoxia, teda znížený prietok krvi a okysličovanie organizmu, ktoré nastáva krátko pred narodením alebo ihneď po narodení. Detičky na ARDS najčastejšie trpia, ak boli predčasne narodené, ak matka má cukrovku, rodila cisárskym rezom, počas tehotenstva užívala sedatíva, ktoré spôsobili depresiu dýchacieho centra dieťaťa. Rovnako tak môže dôjsť k hypoxií pri samotnom pôrode, ktorú nazývame ako pôrodná asfyxia, kedy počas pôrodu dochádza k duseniu dieťatka, často zapríčinené ovinutím pupočnej šnúry okolo krku.  Mnohé prípady vzniku ARDS u dieťatka však nie sú známe. Vieme však, že častejšie ku jeho vzniku dochádza u chlapcov, ktorým pomalšie dozrievajú pľúca po narodení.

ARDS u dospelého vzniká najčastejšie ako dôsledok zápalu pľúc, toxického pôsobenia na pľúca (napr. cigaretovým dymom, bojovými látkami, chemikáliami), šoku vzniknutého na podklade sepsy, úrazu či popálením. Rovnako však sa na jeho vzniku podieľajú aj ochorenia mimo dýchacieho systému, akými sú napríklad zápal pankreasu, embólia zapríčinená uvoľnením tukového tkaniva . Nadmerná dávka liekov, ktoré spôsobia telu utlmenie, narkotiká či sedatíva môžu ARDS vyvolať. Žiarenie rovnako ako ostatné uvedené záležitosti môže vyvolať toto ochorenie.

Ako vyzerá človek s ARDS ?

U bábätka môžete pozorovať dychavičnosť (dyspnoe), ktoré sa po narodení mení na príliš rýchle dýchanie, ktoré nazývame tachypnoe. Modré sfarbenie na koži, ktoré sa odborne volá cyanóza, je znakom nedostatočného prísunu vzduchu. Ak takéto znaky pozorujete u svojho dieťaťa, môže to skončiť fatálne, preto neváhajte a vyhľadajte lekársku pomoc.  Väčšiu pozornosť na uvedené zmeny by mali prikladať matky, ktoré sa rozhodli rodiť doma alebo rodili mimo nemocnice, v zhoršených podmienkach, bez lekárskej prehliadky bábätka hneď po narodení.

Prejavy dospelého sú identické, ako tomu je u detí, avšak je treba poznamenať, že tým, že dieťa nevie popísať, čo mu je, nevie spozorovať na sebe príznaky, dospelí sú v tomto mierne vo výhode. Sledujeme cyanózu, nedokrvenie až hypoxiu, ktorá sa prejavuje tŕpnutím končekov prstov na rukách či nohách, zťažené dýchanie až dychavičnosť. Zvýšená pozornosť na dospelého by mala byť od nás, laikov, pri dopravnej nehode, kedy môže dojsť k šokovému poraneniu pľúc, ktoré idú ruka v ruke s ARDS.

Ako ARDS vzniká?

U novorodenca je dôležité, aby sa vyvinuli hyalínové membrány, pre ktoré je potrebné, aby mali prívod vzduchu do pľúcnych alveolov (najmenšej jednotky pľúc).  Základnou poruchou je deficit pľúcneho surfaktantu ( tekutiny, ktorá je zodpovedaná za neskolabovanie pľúc), ktorý by sa mal začať produkovať vo väčšom množstve krátko pred narodením, ale ak je dieťatko nedonosené, jeho produkcia je omeškaná. Jeho deficit spôsobí tzv. atelektázu (nevzdušnosť pľúcneho tkaniva). Atelektáza spôsobí zníženú ventiláciu pľúc, znížené prekrvenie pľúc a poškodí tkanivá vlásočníc, ktorými prebieha krvný obeh.  V konečnom dôsledku nastane ischémia (nedostatočné prekrvenie) aleveolov a vlásočníc, spustí sa produkcia krvných proteínov smerom do vnútra pľúcnych alveolov a vytvoria sa hyalínové membrány, pretože sa fibrín (bielkovina krvi) dostane na povrch alveolov.

Mechanizmus vzniku u dospelého jedinca je naopak závislá od imunitného systému viac ako od samotného dýchacieho. Dochádza k nerovnováhe medzi pro-zápalovými a proti-zápalovými cytokínmi. O cytokínoch počúvate už aj z chladničky. Ale neviete poriadne o čo ide? Sú to látky, ktoré sú v tele zodpovedné za imunitnú schopnosť teda, teda obranyschopnosť, reakciu na zápal, no okrem toho majú vplyv aj na delenie buniek a ich diferenciáciu na špecifické bunky, akými sú napríklad svalové, tukové či nervové bunky. V pľúcach dochádza k disbalancu medzi produkciou pro a proti zápalových látok, avšak zápal vyhrá, nahromadí sa väčšie množstvo zápalových buniek (neutrofilných leukocytov), ktoré uvoľňujú v tkanive pľúc také látky, ktoré aktívne poškodzujú samotné tkanivo. Dochádza k poškodeniu vlásočníc, čo spôsobí opuch medzibunkového priestoru, nahromadenie krvi v pľúcach a usadzovanie fibrínu v alveoloch, čím sa vytvoria hyalínové membrány, podobne ako je tomu u novorodencov. Deficit surfaktantu je prítomný, takže pľúca strácajú svoju pružnosť a menia sa na tuhé, nepohyblivé a neschopné vykonávať svoju funkciu.

Aké má ARDS následky?

Z toho, čo ste si už prečítali, asi tušíte, že to nebude tak úplne veselá téma. Áno, môže dôjsť k úmrtiu, ktorá je vysoká najmä u novorodencov. U dospelých sa smrti dá predísť, hoc kvalita života nebude zachovaná. Dospelí sa liečia aktívnym podávaním kyslíka, avšak ak ide o vážny priebeh choroby, môže skončiť rovnako fatálne. Menej vážne prípady detičiek sa kyslíkovou liečbou môžu vyriešiť. U dospelého je v takomto prípade potrebné, aby jeho makrofágy ( bunky zodpovedné za čistenie v tele), ktoré postupne ničia hyalinové vrstvy a alveoly môžu znova začať produkovať surfaktant.  Okrem vyliečenia a smrti sa však môžu dostaviť aj iné následky, medzi ktoré patrí zmena epitelu pľúc, čo je častejšie u novorodencov ako dospelých. Dospelí zase častejšie trpia na zápal pľúc, ktorý je odpoveďou pľúcneho tkaniva na väčšie množstvo pľúcnych buniek, ktoré produkujú spomínaný surfaktant, aby zachovali ich činnosť.

Čo z toho vyplýva?

ARDS je vážna choroba, ktorá v prípade rýchleho zásahu lekárov môže skončiť katastrofálne. Problémom je, že telo hraje proti nám, preto rýchlosť riešenia tejto choroby je dôležitejšia ako hocičo iné.  Ide o veľmi časté ochorenie najmä detičiek, ktorým by mali rodičia venovať o to zvýšenú pozornosť. Ak však dospelí, či rodičia dieťaťa spozorujú uvedené prejavy a zmeny, ako napríklad dušnosť, namodranie končatín či slizníc a dusenie, je okamžite nutné vyhľadať lekársku pomoc. Nemusí ísť hneď o tento, takmer najhorší možný scenár, ale ide o prejavy závažných zmien v tele, ktoré je treba okamžite riešiť.

 

Profile photo of Simona Pavúková

Simona Pavúková

Simona je študentkou medicíny na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave. V momente ako skončí jej rozvrh školský však jej medicínsky život pokračuje. Aktívne spolupracuje s OZ Lymfoma, ktoré sa zaoberá podporou pacientov s rakovinou lymfatických uzlín. Od malička túži byť patologičkou alebo onkologičkou. Bojí sa pavúkov, nenávidí studené mlieko a jej najväčším nepriateľom je čas. Relaxuje s kávou, a ako inak, s knihou v ruke.

Pridaj komentár

Prejsť na panel nástrojov