Prečo nám pacientske združenia pomáhajú

Poznáme to mnohí. Prudký zvrat osudu? Náhoda? Alebo naše zapríčinenie? Tak či onak, udrie to na človeka ako blesk z jasného neba. Nová, nečakaná diagnóza.

Stáva sa, že ten názov počujeme prvýkrát v živote alebo sme o niečom takom počuli len od známeho, ktorého známa to mala…Z úst lekára sa valia stručné pomenovania, pár inštrukcii k ďalšiemu postupu, no máme pocit, že nám tie slová nič nehovoria, ba čo viac, zdá sa, že mozog zostal akoby paralyzovaný.

Odchod z ambulancie s hŕbou papierov je sprevádzaný rozpačitým krokom a začínajú si ruky podávať panika, zdesenie, strach, beznádej, či hnev. Iste by mnoho pacientov vedelo pomenovať aj ďalšie emócie. Premýšľame o tom, že sme zostali na svete sami, nikto nepochopí, čo prežívame a vlastne ani nevieme aký život bude nasledovať.

Kde nastupuje pacientske združenie?

STOP. V tomto bode sa môžeme kľudne zastaviť. V takomto duchu to už viac nemusí pokračovať. V posledných desiatich rokov (u niektorých aj o dekádu viac) nám vznikli pomocníci, ktorí nás z tejto spleti zmiešaných pocitov môžu vyslobodiť. Sú to pacientske združenia.

Jeden z dôvodov, prečo začali vznikať je práve tento. Pacienti si veľmi potrebujú navzájom pomáhať. A je to úžasné. Viacerým z nás otvorili pacientske združenia dvere do úplne iného sveta. Takého, kde je s rovnakou diagnózou žijú stovky a tisíce ďalších ľudí. A žijú kvalitne, niektorí s úsmevom a pokojom.

Čo viac nás môže povzbudiť ako človek, ktorý prechádzal rovnakými zdravotnými prekážkami a ukáže nám, že to zvládol a zvláda. Ideálne nám aj hneď pomôže zorientovať sa v diagnóze, liečebnom postupe a podá praktické rady na lepšie zvládanie choroby, prípadne nežiadúcich účinkov liečby. Presne takúto pomoc potrebuje novodiagnostikovaný pacient, aby zvládol psychický a emočný nápor z nového.

Dnes sú už pacientske združenia omnoho ďalej. Stávajú sa členmi nadnárodných koalícii, bojujú za práva pacientov, presadzujú ich záujmy a potreby vo verejných inštitúciách, no spolupracujú aj s odborníkmi a lekármi na zlepšovaní zdravotnej starostlivosti. Preto pacientom, ktorí sa rozhodnú robiť túto záslužnú činnosť patrí veľká vďaka a naša plná podpora.

 

Profile photo of Miroslava Fövényes

Miroslava Fövényes

Mladá žena, matka, ktorá sa naplno venuje pacientom, ich problémom a potrebám. Sama bola pred niekoľkými rokmi hematoonkologickou pacientkou. Odvtedy v práci pacientskej advokátky a zástupkyne pacientov nachádza svoje naplnenie. Vyštudovala verejnú politiku a verejnú správu a niekoľko rokov pracovala v Medzinárodnom vyšehradskom fonde. V súčasnosti je prezidentkou pacientskeho občianskeho združenia Lymfoma Slovensko a viceprezidentkou Asociácie na ochranu práv pacientov SR.

Pridaj komentár

Prejsť na panel nástrojov