Aké zlé vie byť tukové tkanivo

Vo svete sa stále čoraz viac diskutuje o tuku, či už  o tuku v potrave alebo v našom organizme. Všetkého veľa škodí, ako cukru, tak bielkovín, ale aj tuku. O tom, ako veľmi až  môže byť  tuk  v podobe tkaniva v našom tele nebezpečný si povieme viac. 

Najprv si ale definujme, čo je to tuk a aký má význam.

Tukové tkanivo je jedným o zo základných tkanív nášho ľudského tela. Z chemického hľadiska tuk považujeme za zlúčeninu karboxylovej kyseliny a alkoholu. Tuk ako taký, má v našom živote nezastupiteľnú funkciu. Lipidy (tuky)  sú súčasťou bunkových membrán, čím zabezpečujú správnu funkciu buniek a ich ochranu pred vstupom cudzích látok. Zabezpečuje tak integritu buniek.

Tukové tkanivo má za úlohu termoreguláciu, do istej miery.  Nakoľko pôsobí v podkoží ako bariéra pred stred stratou tepla, telo si udržuje svoju konštantnú teplotu. ( Preto sa ľudovo hovorí, že nás hreje tuk.)  Okrem iného, nemôžeme zabudnúť aj na jeho endokrinnú funkciu. Produkuje hormón leptín , ktorý znižuje príjem potravy tak, že inhibuje v hypotalame (časť medzimozgu) hormónu neuropeptidu Y , ktorý zvyšuje chuť do jedla. Leptín je rovnako dôležitý pri vývoji pohlavných orgánov a pre fertilitu (schopnosť rozmnožovať sa). Druhým hormónom, je adiponektín,  ktorý je významným protizápalovým a antiaterogénnym (zabraňuje vzniku aterosklerózy) faktorom. Jeho množstvo v krvi je nepriamo úmerné množstvu tukového tkaniva, zatiaľ čo hodnoty leptínu sa priamo úmerne menia v závislosti od príjmu potravy.

Vedeli ste, že máme viacero druhu tukového tkaniva ?

Určite ste už počuli o tom, že v našom tele máme dva typy tukového tkaniva. Rozlišujeme tak tukové tkanivo viscerálne, ktoré je v okolí orgánov a plní nesmierne dôležitú ochrannú funkciu. Podkožný tuk je zase výborným izolantom pred stratou tepla do okolia.   Ako sme si ale už povedali vyššie, tuk ako taký je endokrinný orgán, preto ak je jeho množstvo väčšie, zvyšuje aj produkciu hormónov, čím ovplyvňuje stabilitu nášho tela.

Tuk v krvi nie je známkou ochorenia, pochopiteľne, ak je v norme. Norma pre hladinu tukov v krvi (triacylglyerolov)  je menej než 1,7 mmol/l .  Je prirodzenou súčasťou krvi, len jeho zvýšené množstvo je varovným signálom pre mnohé ochorenia.

Okrem miesta uloženia sme tuk schopný rozoznať aj „podľa farby“. Nie je tomu tak úplne, ide skôr o štruktúru tuku a o to, z koľkých tukových kvapôčok sa tuk skladá.  Hnedý tuk, nie je hnedý pre to, že by ho farbila mliečna čokoláda ku kávičke, ale preto, že je tvorený väčším množstvom mitochondrií. Hnedý tuk je tvorený viacerými tukovými kvapôčkami. Jeho prítomnosť je vyššia v období detstva a u novorodencov, vekom množstvo hnedého tuku klesá, ale jeho prítomnosť je dokázaná aj u dospelých ľudí. Je charakteristický najmä pre hibernujúce živočíchy, nakoľko pôsobí ako termoregulačný štít.

Biely tuk je charakteristický jednou veľkou tukovou kvapôčkou, jednotlivé tukové bunky sú od seba oddelené väzivom, čo na prvý pohľad pod mikroskopom vyzerá ako sieťovina . Tento tuk je prítomný u každého jedného jedinca. Tukové tkanivo je vo všeobecnosti veľmi bohato  prekrvené a inervované.

Nádor z tuku ? Nemožné ?

Mnohí si myslia, že tuk je len tkanivo, ktoré sa do nášho tela dostane potravou, ale my už dobre vieme, že je prirodzene v našom tele. Tak, ako iné orgány či tkanivá, je schopný meniť sa, množiť sa a rovnako aj vytvárať ochorenia.

Pri ochoreniach spôsobené tukovým tkanivom sa v súčasnosti najčastejšie stretávame s ich patologickou aktivitou, ktorá vyvolá nekoordinované bujenie, čo vedie ku vzniku nádorov tukového tkaniva (lipomatózne nádory, lipómy a liposarkómy) .

Čo je to lipóm ?

Lipóm je typickým zástupcom benígneho nádoru, ide  o najčastejší mezenchýmový ( tkanivový) nádor všeobecne.

Ako sa prejavuje ?

Vidíme ho ako malú hrčku, ktorá nebolestivá a pohyblivá. Veľkostne sa líšiť nemusí, ale môže sa zväčšovať.  Lipomatózna  hrčka je spravidla v oblasti krku, chrbta, ramena, ale môžu byť aj okom neviditeľné, a to v tkanivách tela alebo v dutine brušnej. Málokedy sa môže dostať do hlbších štruktúr z povrchu, no keď, tak si vyberá primárne priečne pruhovanú svalovinu.

Kto je najviac ohrozený?

Najčastejšie obdobie výskytu lipómu je medzi 40 až 50 rokom života, pričom ženy sú postihnuté častejšie, nakoľko majú spravidla viac tukovej hmoty ako muži.

Druhý typ nádoru tukového tkaniva…

Liposarkóm je druhým typom nádorového ochorenia tukového tkaniva, na rozdiel od lipómu je však zhubný (rakovinový, malígny). Je to najčastejší sarkóm (zhubný nádor mezenchýmového pôvodu) vôbec  v dospelom veku. Na rozdiel od lipómu nevzniká zo zrelých buniek tuku (adipocytov), ale zo samotných mezenchýmových buniek (lipoblastov).

Koho postihuje liposarkóm a ako sa prejavuje?

Liposarkóm sa prejaví  medzi 50 a 70 rokom života. Pacient si rovnako nahmatá hrčku, ktorá je však výrazne väčšia a dosahuje viac ako 5 centimetrov. Uložený je spravidla v hlbších mäkkých tkanivách, a to najmä v oblasti sedacích svalov, dolných končatín a retroperitoneu. Prognóza liečby závisí od konkrétneho druhu liposarkómu. Všeobecne však platí, že ak je identifikovaný v dostatočnom predstihu a nie je zahájený proces vzniku metástáz do iných orgánov (pľúca, dutina hrudná…), je šanca na vyliečenie sa omnoho vyššia.

Tuk teda nie je iba tkanivo, ktorého by sme sa mali zbavovať, je pre naše telo prirodzené a v našom organizme nesmierne dôležité, preto nízkolipidové  diéty alebo úmyselné vynechanie lipidovej zložky potravy. Rovnako však, treba dbať správny vyvážený pomer tukov v potrave a rovnako dodržiavať pravidlá zdravého životného štýlu.

Na jednej strane veľmi potrebný, na druhej vie byť veľmi agresívny. Anjel či diabol? Iba jeho správny vyvážený pomer je správny, ani jeden extrém nie je pre telo prospešný.

 

Pridaj komentár

Prejsť na panel nástrojov