Odtrhnutý prsný sval pred maturitou

Mnoho z nás si v živote na svoje plecia nakladá veľké množstvo úloh, povinností, záväzkov. Robíme tak často bez toho, aby sme najprv zhodnotili, či sme schopní toľko činností zvládnuť. Nemusí však ísť vždy len o aktivity. Tu začína príbeh mladého muža, ktorý je vášnivý folklorista, muzikant a tanečník.

Príliš veľká váha na činkách

Človek musí byť naozaj fyzicky v kondícii, ak chce zvládať život aktívneho mladého človeka. To si povedal aj Dodo vo fitku pri cvičení a skúsil otestovať svoje možnosti pri zdvíhaní veľkej činky. V momente keď veľkú váhu vydvihol,  uvedomil si, že niečo v oblasti jeho ruky „prasklo“.  Dostavila sa bolesť. Dodo si to išiel dať pre istotu skontrolovať na úrazovú chirurgiu. Vyzeralo to ako poškodené mäkké tkanivo v oblasti bicepsu a tak na to dostal octanovú masť a bandáž.

 

Bolesť neustupuje

Medzičasom sa mu v oblasti bicepsu vytvorila obrovská modrina a bolesť neustupovala. Zjavná bola aj priehlbinka tesne pri pazuche. Dodo pozoroval aj to, že sa mu akosi stiahol prsný sval a viac menej ho vôbec nevedel zapojiť do pohybu. Keď to pri opätovnej kontrole oznámil lekárovi,  ihneď ho odoslali k špecialistovi, MUDr. Jurajovi Rolkovi do ambulancie úrazovej chirurgie vo Zvolene. Doktor skonštatoval, že ide o odtrhnutý prsný sval, ktorý bolo nevyhnutné operovať.

opuch na svale

Operácia prsného svalu

Dodo sa ocitol v neľahkej situácii, pretože mal týždeň pred maturitou! Učil sa s bolesťami a myslel na to, že hneď po maturite nebude môcť oslavovať so spolužiakmi, lebo nastúpi na hospitalizáciu, kde ho čaká operácia prsného svalu. Maturita, ako aj operácia dopadli úspešne. Ráno po operácii však nastala komplikácia v podobe hematómu, inak povedané krvného výronu,  ktorý sa vytvoril v operovanom mieste. Preto museli ranu znovu otvoriť a ošetriť.

zašitá rana

Jazva zostala, ale môžem ďalej hrať

„Bolo to pre mňa náročné obdobie. Bolesť, učenie sa na maturity, operácia. No najhoršie bolo, že som nemohol hrať na heligonku.“ dodáva Dodo a teraz sa nad tým celým už len usmieva. „Som vďačný pánovi doktorovi Rolkovi, že mu veľmi záležalo na tom, aby som opäť získal silu a mohol robiť to, čo ma baví, a z čoho mám radosť.“muzikant

 

„Teraz viem, že žiadnu fyzickú aktivitu, šport netreba podceňovať.  Stačí pár sekúnd a človek si môže spôsobiť vážne poranenia, ktoré sa ťažko naprávajú.“ varuje a zároveň dodáva ako je veľmi rád, že to všetko dopadlo takto dobre. Teraz sa už znovu naplno venuje hre na heligonke, tancovaniu, športu a teší sa, že ho prijali na vysokú školu.

 

Profile photo of Miroslava Fövényes

Miroslava Fövényes

Mladá žena, matka, ktorá sa naplno venuje pacientom, ich problémom a potrebám. Sama bola pred niekoľkými rokmi hematoonkologickou pacientkou. Odvtedy v práci pacientskej advokátky a zástupkyne pacientov nachádza svoje naplnenie. Vyštudovala verejnú politiku a verejnú správu a niekoľko rokov pracovala v Medzinárodnom vyšehradskom fonde. V súčasnosti je prezidentkou pacientskeho občianskeho združenia Lymfoma Slovensko a viceprezidentkou Asociácie na ochranu práv pacientov SR.

Pridaj komentár

Prejsť na panel nástrojov