Pozor na zapíjanie liekov grepovým džúsom

Často sa zamýšľame nad tým, že rastlinám a kvetom dávame čistú vodu, no my ľudia do seba a našich detí lejeme presladené coca coly, ľadové čaje a džúsy. Práve džúsy sú našou dnešnou témou.

Džúsy vo všeobecnosti majú veľa cukru a o vitamínoch nemožno hovoriť. Samozrejme nehovoríme o doma pripravených a odšťavených. Tie 100 percentné, vyrábané hromadne, poškodzujú sklovinu a nemali by sa piť dlhodobo. A tie menej percentné, to je len voda ochutená nejakou umelou prísadou a sladidlami.

V tomto príspevku sa ale budeme venovať konkrétne jednému. 100 percent GREPOVÝ. Možno vám napadne pri slove grep pár slov : vitamín c, horká chuť, prevencia prechladnutia.

Prečo a ako grepový džús nepomáha

Áno, ako prevencia môže byť. Ale tam to končí. Mnohí pacienti si myslia ,že keď grepom zapijú lieky alebo keď počas liečby budú piť grepovú šťavu, urýchlia tým priebeh liečby. Urýchlia, ale mnohokrát zlým smerom. Poďme si to teda rozobrať na drobné. Kedy môžeme a kedy nie piť práve grepovú šťavu.

Od roku 2008 do 2012 stúpol počet liekov v interakcii s grepovou šťavou zo 17 na 44 a neustále sa zvyšuje. Obvykle ide o lieky na zníženie cholesterolu, statíny, antibiotiká, blokátory na liečbu vysokého tlaku, lieky proti rakovine, skrátka liečivá, s ktorými raz za čas príde do kontaktu azda každý.

Najlepšie odporúčanie teda je : VŽDY, ale vždy sa pýtať svojho lekára čo s čím kombinovať.

Máte právo sa pýtať!

Ukázať varovný prst treba rodičom, pretože práve táto skupina ľudí je ohrozená grepovým džúsom. U nich spotreba liekov začína narastať. Kombinujú rozličným spôsobom lieky s potravinami, a tak s úmyslom zvýšiť imunitu, skončia v rakve. Dôkaz je jasný. 200 mililitrov džúsu predstavuje 330% zvýšenie účinku simvastatínu, čo je látka znižujúca hladinu cholesterolu v krvi. To, čo bolo liekom sa mení na jed.

Intoxikácia na počkanie

Zapiť liek grapefruitovým džúsom je ako nasypať si do žalúdka dvadsať liekov na počkanie. Akútna intoxikácia, predávkovanie, masívna záťaž pre organizmus, ktorej dokážu čeliť len tí najsilnejší jedinci. Povedzme si otvorene, to ľudia zdecimovaní liekmi obvykle nie sú.

Preto pozor na grapefruity….

Profile photo of Miroslava Fövényes

Miroslava Fövényes

Mladá žena, matka, ktorá sa naplno venuje pacientom, ich problémom a potrebám. Sama bola pred niekoľkými rokmi hematoonkologickou pacientkou. Odvtedy v práci pacientskej advokátky a zástupkyne pacientov nachádza svoje naplnenie. Vyštudovala verejnú politiku a verejnú správu a niekoľko rokov pracovala v Medzinárodnom vyšehradskom fonde. V súčasnosti je prezidentkou pacientskeho občianskeho združenia Lymfoma Slovensko a viceprezidentkou Asociácie na ochranu práv pacientov SR.

Pridaj komentár

Prejsť na panel nástrojov