Bozk je nákazlivý…

Poznáte to, ide zima a Vašu peru zdobí nepekný „herpes“. Ide o ochorenie, ktorým trpí v dnešnej populácií čoraz viac ľudí a výskyt sa predpokladá u takmer 70% populácie, častejšie postihuje ženy.  Ochorenie je spôsobené vírusom Herpes Simplex (HSV). Vírus pochádza z čelade Herpesvidiade, čo znamená, že sa jedná o vírusy, ktoré obsahujú DNA. Okrem iného sem patria aj iné, vysoko infekčné vírusy, ako napríklad Cytomegalovírus alebo vírus Epstein-Barrovej, ktorý spôsobuje mononukleózu.

Pre HSV je človek jediným hostiteľom, znamená to teda, že ochorenie je schopné vytvoriť len u nás, ľudí. Mnohí si ale myslíme, že náš herpes môže byť len na perách. Omyl. Rozoznávame dva typy vírusu, typ T1(labialis) vyvolá infekčné ochorenie na tvári (spravidla pier), zatiaľ čo T2 typ (genitalis) sa lokalizuje v oblasti pohlavných orgánov.

Ako sa vírus správa?

Ako je Vám isto známe, vírus sa prejavuje tvorbou mnohojadrových syncycií (súbor buniek), tvorbou pľuzgierov, ktoré napúchajú a praskajú. Praskajúce pľuzgiere po sebe zanechávajú jazvičku. Inkubačná doba, teda čas, za ktorý sa vírus v tele prejaví, je približne 5 dní. Po tomto čase sa vírus stáva viditeľným a vytvára na perách pre neho typické lézie.

Herpes simplex vírus je tzv. neurotropný vírus, čo znamená, že sa šíri pozdĺž nervových vlákien. Vstupuje do zakončení nervových buniek v infikovanej oblasti pery a pomocou krátkych výbežkov nervových buniek  sa šíri až k tzv. senzorickým gangliám (súbor buniek, ktorý stará o zmyslové vnemy).

Kedy vírus z tela „odíde“?

Nikdy, vírus je však nanešťastie v tele stále, aj po liečbe. Liečba je spravidla pomocou acykloviru, látky, ktorá je antivirotikom. Bojuje proti vírusu tak, že tlmí jeho tvorbu novej DNA, čím ho zabíja, keďže vírus je radený, ako sme si spomenuli vyššie, k DNA vírusom, čiže sa rozmnožuje replikáciou (vytváraním novej) DNA. „ Herpes“ sa spravidla ukrýva v tzv. Langhansových bunkách kože alebo v bunkách rohovky. Tento vírus zostáva neaktívny, až pokým niečo nevyvolá jeho množenie. Spravidla ide o UV žiarenie, horúčku, stres, poruchu hormonálnej činnosti. Hovoríme, že pacient je imunikompromitovaný, to znamená, že jeho imunita je narušená, a preto nevykonáva správne svoju činnosť a pre vírus je to jedinečná možnosť prejaviť sa. Následne sa infekcia šíri z bunky na bunku. Herpes vírusu simplex sa nezbavíme!

Primárna infekcia…

…nastáva spravidla v detskom veku, ale prebieha bez príznakov. Rovnako ako u detí môže prebiehať u dospelých. Často je infekcia spojená so zdurením lymfatických uzlín, ktoré si neskôr môžeme vyhmatať, horúčkou a v niektorých prípadoch aj so zápalom spojiviek oka (keratokonjuktivitída). Nakoľko vo svete existujú rôzne sexuálne praktiky, k infekcií dochádza často orálnym sexom, kedy sa však prenáša vírus typu T2 častejšie ako T1. V oboch prípadoch, ak sa vírus prejaví na tvári, je priebeh a rovnako aj príznaky totožné. Vo veľmi ojedinelých prípadoch môže dôjsť k nákaze novorodenca pri pôrode.

Čo pomáha v boji proti HSV?

Ako sme si už vyššie spomenuli, účinnou látkou v boji proti vírusu je acyklovir, ktorý je najčastejšie lekárom indikovaný v mastičkách a krémikoch na lokálne použitie. No okrem chemickej podstaty liečby je vhodné užívanie aj vitamínu C a vitamínu B. Vitamíny sú prítomné v celozrnných produktoch, paprike, ovocí a zelenine. Rovnako pomáha aj echinacea, riasia Spirulina či huba menom Reishi.

Ako sa môžem HSV nakaziť?

Vírus sa šíri kvapôčkovou cestou (kýchnutím, slinami, bozkávaním..) alebo priamym kontaktom (sexuálne). Mnohí si myslia, že vírus sa tvorí priamo v blasti tváre, ale môže sa množiť aj v sliznici nosu alebo spomínaných genitálií. Bozkávanie je v súčasnosti najväčším vektorom prenosu infekcie medzi ľuďmi.

Môže HSV zabiť?

Je nesmierne dôležité uvedomiť si, že vírus, ktorý cestuje nervovou cestou, je schopný dostať sa do celého tela a vyvolať tak radu ďalších, často krát až fatálnych ochorení. Príkladom smrteľného ochorenia, ktoré bolo dokázané, je herpetická encefalitída, teda v preklade odumieranie nervových buniek v oblasti spánkového laloku. Táto choroba je až v 50% neliečená a končí smrťou nás, pacientov.

Preto je nesmierne dôležité, aby sme si uvedomili, že „pľuzgier na pere“ sa môže stať veľmi nepríjemným partnerom na zvyšok života a môžeme ním nakaziť aj zvyšok okolia, v ktorom žijeme, bývame či pracujeme. Proti HSV sa však preventívne očkovať nedá, keďže vírus je schopný mutovať, teda vakcína by nebola účinná.

Pridaj komentár

Prejsť na panel nástrojov