Strašiak úst

Takmer dve tretiny ľudí na Slovensku sa boja zubára. Zubný lekár je špecializovaný lekár v samotnom študíjnom odbore, ktorý sa stomatológií venuje už od útleho začiatku štúdia na vysokej škole. Netreba sa ho báť, pretože vie, čo robí.  Nakoľko raz za rok by sme mali podstúpiť aspoň preventívnu kontrolu, stretnutím s ním sa nevyhneme.

Ako však predísť jeho návšteve?

Už aj deti v škôlke vedia, že čistenie zubov je dôležité. Tak sa dá vyhnúť častejšej návšteve stomatologickej ambulancie. Mnohí si myslíme, že mechanická očista zubov, teda klasická kombinácia zubnej kefky a zubnej pasty je už staromódna, pretože v dnešnej dobe existujú ústne vody od výmyslu sveta, takmer každá zubná ambulancia ponúka možnosť ústnej hygieny, nie je potravín, kde by ste nekúpili žuvačky či voňavé (mentolové) cukríky. Opak je pravdou. Iba pravidelnou mechanickou očistou zubov sa vieme chrániť pred vznikom zubného kazu a návštevy u zubára.

Ako vzniká zubný kaz?

„Nejedz sladké, lebo budeš mať choré zuby!“, to hovorievala azda každá mama, niektoré aj do dnes. A majú bohapustú pravdu.  Nie pre to, že by sa samotná sladká chuť ničila zubnú sklovinu alebo korunku zubu, to vôbec nie. Problémom sú baktérie v ústach. V skutočnosti neplatí mýtus, že ak sa v našom tele nachádzajú nejaké baktérie, ide o chorobu. V tele jedinca sa nachádza približne 200 rôznych druhov baktérií, ktoré sú pre naše telo prospešné, ak sú uložené na správnom mieste. V ústnej dutine sa najčastejšie nachádzajú streptokoky ( napr. Streptococcus mutans), ktoré môžu byť podkladom pre vznik zubného kazu. Svojimi patogénnymi vlastnosťami  sa vedia prilepiť na prednú časť zubu a to najmä v oblasti medzi ďasnom a zubnou korunkou, kde vytvárajú zubný plak. Zubný plak si môžeme predstaviť ako vrstvičku z bielej hmoty, ktorú však tvoria samotné baktérie a organické látky.

Ale aby sme sa vrátili ku sladkému…

Baktérie v ústnej dutiny sú schopné premeniť jednoduché cukry, ktoré príjmame v takmer každej potrave. Vďaka ich biochemickým schopnostiam ich rozložia a využijú vo svoj prospech, na to, aby sa mohli adherovať na povrch zubu a vytvoriť tak už nami spomínaný zubný povlak. Ak by sme ho na zúbkoch mali menej ako 48 hodín, môžme povedať, že z vedeckého hľadiska nám nič nehrozí, pretože dva dni označujeme ako tzv. kariogénny čas, kedy je možný vznik zubného kazu alebo aspoň jeho ľahšie zakladanie. Z tohto dôvodu vidíme jasný zmysel umývania zubov aspoň raz denne!

Ako často si mám umývať zuby?

Mnohí z nás majú príliš nízku starostlivosť o chrup, druhá časť populácie zase privysokú. Umývanie zubov by malo byť ráno pred jedlom, práve pre to, ako sme si vyššie spomenuli, že by baktérie uložené na povrchu zubu z noci vedeli v kombinácií s jedlom (teda cukrami v ňom) začať spolupracovať na výstavbe zubného kazu. A to  predsa nechceme.
Počas dňa nie je nutné umývať si zuby, pokiaľ sami nemáte ten pocit, že je to potrebné. Na to, aby ste si cez deň udržali zuby čisté stačí žuvačka. Môže byť s cukrom, pretože cukor sa v žuvačke objavuje najčastejšie v podobe umelých sladidiel, ktoré sú pre baktérie toxické.

Finta na to, ako zistiť, či máte čisté zuby cez deň, ale aj bezprostredne po umytí zubov je jednoduchá. Prejdite si jazykom po prednej ploche zúbkov. Ak necítite žiadne nerovnosti, máte perfektne umytý chrup. Ak na jazyku cítite hrboľčeky, späť do kúpeľne a znovu. Pred spánkom je dobré vyčistiť si ústnu dutinu, pretože baktérie, ktoré sa aj neuložili počas dňa na zubnú sklovinu by tak mohli spraviť počas noci. Umytím zubov pred spaním im v tom zabránime a počas noci sa o to postarajú sliny.

Akú pastu a či vôbec?

Množstvo zubnej pasty nehrá rolu pri čistení zubov. Ale musí byť! Umývať si zuby bez pasty je ako umývať si ruky bez mydla. Pocitovo si ruky umyjeme, ale čisté nebudú. Na zubnú kefku stačí také množstvo zubnej pasty, ktoré by ste vedeli porovnať s hráškom. Zlozvyk natrieť na celú plochu zubnej kefky prosím zabudnite! Rovnako ako keď umývate riady a dáte priveľa čistiaceho prostriedku na handru. Myslíte si, že kvantita to umyje za Vás? Nie. Aj v tomto prípade platí, že menej je niekedy viac.

Na paste je dôležité, aby mala správny obsah látok , a to najmä obsahovala fluor. Prečo práve chemickú látku? Hrozí mi niečo? Nie je karcinogénna. Nie, nebojte sa, je to v poriadku a dokonca veľmi potrebná. Úlohou fluoru je vytesniť hydroxiapatit, čím sa stáva silnejším a odolnejším. Preto prítomnosť fluoru sledujte na obaloch zubnej pasty a nenechajte sa zlákať slovami ako „čistiacia, bieliaca, jediná na trhu“.

Tak teda pre opakovanie : Dvakrát denne, poriadne mechanicky, krúživými pohybmi medzi ďasnom a zubnou korunkou. Pastu s obsahom fluoridov. Raz ročne na preventívnu prehliadku. Obmedziť cukor z potravy – ak  toto budete dodržiavať, zvuk vŕtačky môžete oddialiť. 

Profile photo of Simona Pavúková

Simona Pavúková

Simona je študentkou medicíny na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave. V momente ako skončí jej rozvrh školský však jej medicínsky život pokračuje. Aktívne spolupracuje s OZ Lymfoma, ktoré sa zaoberá podporou pacientov s rakovinou lymfatických uzlín. Od malička túži byť patologičkou alebo onkologičkou. Bojí sa pavúkov, nenávidí studené mlieko a jej najväčším nepriateľom je čas. Relaxuje s kávou, a ako inak, s knihou v ruke.

Pridaj komentár

Prejsť na panel nástrojov