Pohľad lupou na AIDS

O AIDS sa dočítate všade, na internete, letáčikoch v čakárni, u lekára, z kampaní v televízií. My sa na ňu pozrieme hlbšie a pokúsime sa vám vytvoriť ucelený obraz tohto celosvetového problému, ktorého rozmach za posledné roky je markantný.

Miera zásahu HIV a AIDS do každodenného života aj zdravého jedinca je neodmysliteľná a veľmi veľká. Myslíte si, že nie? Viete o tom, že na sto ľudí sexuálne aktívnych pripadá jeden HIV pozitívny človek? Toto číslo je alarmujúce a má zvyšujúcu sa tendenciu! Najrozšírenejšie pôsobisko tohto vírusu je stále v Afrike, kde takmer polovica populácie trpí na ochorenie vyvolané vírusom HIV. Ochorenie sa šíri do celého sveta a ani Európa nie je „úplne čistá“.

Čo je to AIDS a čo je HIV?

Rozoznávate tieto dva termíny, tieto dve skratky? Tak pre zopakovanie, AIDS je skratka, ktorá v preklade do slovenčiny má význam syndróm získanej imunodeficiencie. Slovo imunodeficiencia znamená, že naše telo sa nevie brániť, imunita je oslabená a prejavuje sa to celkovou zníženou obranyschopnosťou organizmu. AIDS je vyvolaný HIV.  HIV je human immunodeficiency virus, teda vírus patriaci medzi RNA retrovírusy, ktorý je zodpovedný za narušenie imunity človeka.  Pôsobí na T lymfocyty, bunky, ktoré sú zodpovedné za imunitu človeka.

Ako sa HIV prenáša?

O tom, že HIV vírus je prenosný, ste už určite počuli. Množstvo dostupných informácii môže u verejnosti vyvolávať  strach z HIV pozitívneho človeka. Edukáciou o nasledujúcich troch typoch prenosu ochorenia by sme radi vyvrátili tieto predsudky.

Prvou a najčastejšou cestou prenosu je pohlavný styk. Dôležité je poznamenať, že ide o nechránený pohlavný styk, pri ktorom sa tento vírus prenáša s omnoho vyššou pravdepodobnosťou. Prenos sexom je najčastejšou príčinou vzniku samotného ochorenia a napadnutia tela vírusom. Apelujeme týmto najmä na tých, ktorí preferujú nechránený sex a užívanie perorálnych antikonceptív .

Druhá cesta je krvou alebo krvnými derivátmi. Najčastejšie ňou trpia zdravotnícki pracovníci, pre ktorých HIV predstavuje pracovné nebezpečenstvo, pichnutie ihlou od HIV pozitívneho pacienta.  Okrem zdravotníkov sem zahrňujeme aj ľudí, ktorí sú závislí od drog užívaných injekčnou formou. Problémom tejto skupiny je nedodržiavanie hygieny v takom zmysle, že jedna ihla je spravidla určená pre viacerých, čím je pravdepodobnosť nakazenia vyššia.  V neposlednom rade dochádza ku infikovaniu transfúziou krvi, čo sa v poslednom období podarilo zredukovať screeningom darovanej krvi od verejnosti.

Prenos HIV vírusu je možný aj cez placentu, teda v podstate krvou. V takomto prípade je dieťa nakazené od matky buď už počas tehotenstva, spomínanou výživou cez placentárnu krv, avšak prenos a nakazenie je možné aj počas pôrodu, kedy dieťa je „kontaminované“ materinskou krvou z pôrodných ciest. HIV však prechádza aj do materského mlieka, preto aj dojčením je možné infikovať dieťa.

HIV vírus bol zaznamenaný aj v iných telesných tekutinách, ako napríklad moč, sliny, mozgomiešny mok, vaginálny sekrét, cervikálny sekrét, semeno, tekutina v dutinách hrudníka a brucha, či v kĺboch. Je dôležité si povedať aj to, že doposiaľ neexistuje štúdia, ktorá by potvrdila prenos iný, ako krvnou cestou, či nechráneným pohlavným stykom.

Z uvedených prenosových ciest vyplýva, že HIV infekcia sa neprenesie bozkávaním, podaním ruky, objatie je bezpečné, rovnako tak aj zdieľanie kúpeľne či iných hygienických pomôcok.

Aké sú najčastejšie prejavy HIV, ktorými by ste si mohli odpozorovať Váš stav?

HIV prejavuje svoju prítomnosť v troch časových intervaloch.  Tri týždne až štyri mesiace hovoríme o akútnom HIV syndróme, kedy sa prejavuje virémiou, teda podobne ako chrípka, bolesťami, prípadne dýchacími problémami či zápalovými prejavmi (nádcha, kašeľ bez vykašliavania…), ktoré ustupujú do troch týždňov od začiatku ich prejavu.  Stredná fáza je často dôsledkom boja vírusu a nášho tela, ktorá trvá viac ako 10 rokov od vzniku príznakov, často je bez príznakov a pacienti môžu bežne pokračovať v živote, práci, trávení voľného času, žití.  Konečnou fázou označujeme také obdobie, v ktorom je deficit imunity tak výrazný, že sa rozvinie AIDS. To spôsobí, že vírus sa častejšie delí. Takýto priebeh môže trvať až 10 rokov od toho, ako vírus dospal. Prebudený vírus je však veľmi odolný a takmer do dvoch rokov je príčinou smrti pacienta. U detí však musíme rátať s rýchlejším priebehom, pretože majú inú funkciu orgánov, rýchlosť metabolizmu a náchylnosť na infekcie. Preto sa uvádza, že dieťatká prežívajú spravidla 4 až 8 rokov, kým sa rozvinie AIDS.

Prejavy, ktoré môžu znamenať pozitivitu HIV sú : chudnutie, kardiovaskulárne choroby, lymfómy rôzneho druhu, poškodenie obličiek, poruchy neurologického charakteru, gynekologické prejavy v podobe častejších kandidóz a zápalov, postihnutie pľúc je až v 70%, ťažkosti gastrointestinálneho traktu ako nauzea, zvracanie, bolesti brucha.

Vyšetrenia

Vyšetrenie HIV pozitivity sa dá podstúpiť, spýtajte sa svojho obvodného lekára alebo ktoréhokoľvek lekára, u ktorého ste v zdravotnej starostlivosti. Určite vám radi povedia, ako sa dá vyšetriť.  V Bratislave je možnosť odnesenia vzorky krvi priamo do Národného referenčného centra pre prevenciu HIV, AIDS. Sídli na Limbovej ulici na Kramároch, v priestoroch Slovenskej zdravotníckej univerzity . K vyšetreniu stačí odobratie krvi, ideálne nalačno. Výsledok budete mať približne za týždeň. Vyšetrenie krvi na prítomnosť HIV protilátok je bezplatné, nakoľko ide o všeobecný záujem bezpečnosti a zdravia obyvateľstva. V prípade, že máte podozrenie, môžete sa dať otestovať !

 

Dôležité je si však uvedomiť, že uvedené ťažkosti a choroby nemusia mať vôbec nič spoločné s HIV vírusom! Ak však máte nechránený pohlavný styk s cudzím partnerom, o ktorom nemáte informácie, nie je vám jasný jeho zdravotný stav, buďte opatrní! 

 

 

Profile photo of Simona Pavúková

Simona Pavúková

Simona je študentkou medicíny na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave. V momente ako skončí jej rozvrh školský však jej medicínsky život pokračuje. Aktívne spolupracuje s OZ Lymfoma, ktoré sa zaoberá podporou pacientov s rakovinou lymfatických uzlín. Od malička túži byť patologičkou alebo onkologičkou. Bojí sa pavúkov, nenávidí studené mlieko a jej najväčším nepriateľom je čas. Relaxuje s kávou, a ako inak, s knihou v ruke.

Pridaj komentár

Prejsť na panel nástrojov